Táplálkozó madár az érett termésfürtön |
Állati ürülékkel távozó magok |
Nannorrhops Richtiana "silver" csírázási grafikon és ábrázolás |
Sabal minor louisana. Itt már a gyökérzet kellően kialakult a teljes életfenntartáshoz |
Phoenix dactylifera szerkezeti felépítése Forrás: www.fao.org |
A virágzás alatti időszakban a növény hozhat egy vagy két ivarú virágokat is . A z egy ivarú virágok legtöbb esetben rovarok által,vagy a szél által termékenyül meg. Ilyenek a phoenix fajták is. Egyik növényen csak porzós,míg másik növényen kizárólag a termős virágok találhatóak meg. A kétivarú virágot hozó faját megtermékenyítése egyszerűbb mivel a termős és porzós virágok egy virágszáron találhatóak.. Ilyenek a sabal fajták is.
Lodoicea Maldivica |
Phoenix cannariensis virág |
Lodoicea Maldivica termés |
Az idő múlik és a termés megérett. az anyanövényről lehulló magvak ezt követően egy évmilliót óta tartó örök körforgással a szerencsés magok csírázásnak indulnak. Azt tudjuk mi történik ezt követően a maggal,de vajon mi lesz az anyanövény további folyamata. Hát a terméshozam évről évre egy azonos időszakban megismétlődik,viszont az ismételt virágzás helye a növényem megváltozik. Új levelek egy év alatt a törzs méretét méterekkel is emelheti és a virágzás is így kúszik egyre magasabbra. Sok pálma a virágokat a levélnyelek tövéből tolja ki(phoenix,humilis) míg mások a levélkorona alatt a törzsből fejlődnek ki(Mauritia flexuosa ,Hyophorbe lagenicaulis )
Az öreg pálma idős korára megfárad. Törzse mentén elkorhadt részek, madár és rovar ütötte felületek láthatóak. A szívlevél további fejlődése abba marad és a levélkorona szép fokozatosan vissza szárad. Eddig az időszakig szerencsés helyzetben rendkívül sok mag tudott új életre kelni,sőt már talán van köztük olyan is mi ismételt terméshozamra képes. Persze szomorú véget ne érrezünk,mivel ha a növény természetes halált tud halni akkor bizonyára szép kort tudott maga mögött hagyni . A leghosszabb ideig élő pálma a Lodoicea Maldivica mely akár a 800 éves kort is megélheti.
Nem értem, hogy a pálmák gyökérzetének hosszúságára vonatkozó adatok miért hiányoznak.
VálaszTörlésNem értem, hogy a pálmák gyökérzetének hosszúságára vonatkozó adatok miért hiányoznak.
VálaszTörlésTisztelt szerkesztő. Hol látható a hím virágzat? Mivel nekem valójában nő neműm van, mindenhol azt látni de sehol a hím virágot. Tudna esetleg képet vagy megkülönböztető jegyeket küldeni. Köszönöm.
VálaszTörlésMilyen pálmáról is lenne szó?
TörlésElnézést. Igen Datolya pálma. De mint Kiderült hím nemű. Mivel porzós és csak 3 tok lett.
Törlés