Chamaerops humilis cerifera
Chamaerops humilis cerifera a természetben
Chamaerops humilis vulcano
Persze minden pálmásnak megvannak a saját tapasztalatai,így az enyémek is.
Szabad földből való kiásás. Kötött talaj. |
A mellékgyökerek nagy része a kiásást követően leszakadt. |
Egy éves példány |
A gyökérsérüléseket kimondottan
jól viselik és még súlyosabb
behatásokra is kimondottan jól
igazodik,regenerálódik. Fiatal 4-5
leveles magoncok a szabad földből
való kiásását követően közepes
gyökérsérülés mellett sem mutattak
1-2 % -os veszteségnél többet.
További fejlődési ütemük vissza esett,de pár hónap elteltével ismét intenzív fejlődést mutattak. Az ekkor leellenőrzött egyedek már ismételten kielégítő gyökérzettel rendelkeztek. Az idősebb példányok gyökércsérülésre is azonos módon reagálnak Törzse már fiatal korban a levélnyelek elszáradását követően annak helyén sarjhajtásokat hozhatnak. Kenderbevonatos törzse kiválóan alkalmas a hidegek elleni védelemre. Törzsfejlődésének mértéke mind minden más pálmánál a levélhozammal függ össze. Egy szezonban akár 12-15 levelet is hozhat és ezzel is gyorsítva a törzs méretének emelkedését. Levélzete legyező levelű. Formája és színe a zöld színű alapfajtól eltérve lehet hamvaskék is(cerifera) Levélnyelét tüskék borítják és szúrása kellemetlen,intenzív vérző de elviselhető fájdalmat okoz. Levélnyelének hosszát a kellő napfény is behatározza. Minél több napsugárzást kap a növény annál rövidebb és zömökebb levélzetet növeszt. Így mutatósabb növényünk lesz. Levélzete, különösen a sziklevél kimondottan érzékeny a gombás fertőzésekre. Kimondottan a téli hónapokban a hazai nedves hideg klíma veszélyes ellensége lehet növényünknek. Ennek védekezését kimondottan megelőzési fázisra kell hangsúlyozni. Már a korai szeptember közepi időszakban érdemes felszívódó gombaölő szerrel lekezelni növényünket. Természetesen ezt a hidegek beálltával érdemes havi rendszerességgel megismételni és felületi gombaölő szerek használatát is alkalmazni.
Lefejezést követően ismét tolja a leveleit |
Ha a téli nyirkos időszakban levágunk róla leveleket,a vágott részeket is érdemes lekezelni. Ahogy beköszönt a tavasz a növény nedvkeringése is fellendül és a gombásodás veszélye is alább hagy. A nyári meleg időszakban kimondottan szereti a folyamatos vízellátást. Tápanyag és víz igénye is rendkívüli módon megemelkedik. Fényigénye egész évben magas,de a téli hónapokban minimális fénnyel is boldogul. Nyáron kimondottan a tűző nap a legjobb táplálója. Az egész napos tűző napon fejlődik a legjobban. Fóliás tartás mellett a magasabb páratartalomban kimondottan jól érzi magát. Öntözése a nyári melegekben rendkívül fontos és nélkülözhetetlen. Ha maximalizálni tudjuk a növény igényeit akkor gyors fejlődést fog mutatni. Virágzatot nyár elején kezdi növeszteni. Ezek darabszáma függ a növény fizikai és méretbeli állapotától.
Virág és termés |
Virág |
A virágzata a levélnyelek között jelenik meg. A termések oválisak és kb. 2 cm hosszúak. Kezdetben zöldek,majd szeptember vége felé gyümölcshúsa sárgáról piros színre érnek.Virágzása legkorábban az ötödik évben várható.
Virágai egyivarúak. Mind a termős,mind a porzós külön növényt
alkotnak.
Termés |
Érett cerifera termések |
Kicsírázott Chamaerops Humilis magok |
Csíráztatása az érett magoknál pár napos beáztatást követően is pár hét alatt beindul. Az öregebb magoknál ez az idő akár három hónap is lehet. Érdemes kora tavasszal,vagy késő ősszel csíráztatni. A kicsírázott magok megközelítőleg három hét és egy hónap alatt bújnak ki a földből.
20-25-30.nap |
Chamaerops humilis cerifera sarj |
Idős példány |
Nem ritka a több méterem magasságokat is elérő példány. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Válaszolni mindenki kérdésére fogok lehetőségeim szerint